top of page
Predtým ako si zaobstaráte králiky

Musíte si uvedomiť, že zakrpatený králik je sociálne založené zviera. To znamená, že potrebuje vo svojom živote kamaráta, rovnakého pohlavia (resp. sterilizované/kastrované iné pohlavie) a toho istého druhu, aby viedol kvalitný a šťastný život.

Chovať sociálne založené zvieratá osamote, je považované za kruté a za TÝRANIE.

Niektoré štáty toto opatrujú zákonmi, napríklad Švajčiarsko.

Divoké zajace alebo králiky žijú v skupinách cca 10 jedincov a niekedy sa spájajú do väčšej kolónie. Toto chovanie a potreba socializácie zostala uchovaná aj u domestikovaných králikov.

Chovateľ, ktorý Vám bude tvrdiť, že králik je spokojný aj sám, Vám podáva nepravdivé informácie a mali by ste uvážiť, či si od niekoho takého králika zaobstaráte. U králikov, ktoré sa chovajú osamote, sa vyskytujú poruchy správania a strádajú.

Pozor! Ani človek (ktorý venuje veľa času králikovi) nedokáže nahradiť prítomnosť iného králika.

1. ZAKRPATENÉ KRÁLIKY SÚ SOCIÁLNE ZVIERATÁ!!! 

  NIE JEDEN, ALE MINIMÁLNE DVA.

Tu platí, že sociálne založený druh zvieraťa je spokojný s vlastným druhom. To, že niektoré druhy medzi sebou vychádzajú a dokážu spolu koexistovať, neznamená, že im to nahradí sociálnu interakciu, ktorú potrebujú. Zakrpatený králik je šťastný s iným králikom, morča s iným morčaťom.

2. ZAKRPATENÝ KRÁLIKY A MORČA? NIE!!!

Pred zadovážením sa zamyslite nad tým, či dokážete venovať králikom až toľko času. Je to dosť dlhá doba, najmä ak do budúcna plánujete napríklad odísť na školu, založiť si rodinu alebo viacej cestovať. V tomto prípade musíte myslieť naozaj dopredu, aj keď len hypoteticky. Králiky totiž vyžadujú každodennú starostlivosť a preto ich nemôžete nechať na viac ako jeden deň osamote.

3. ZAKRPATENÉ KRÁLIKY SÚ DLHODOBÝ ZÁVÄZOK NA CCA 8 A       VIAC ROKOV!

V prepočte sa výdavky na dvoch králikov ROČNE môžu vyšplhať až na 900 eur a to bez započítania výdavkov na pravidelné očkovanie a prípadné iné veterinárne náklady.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, starostlivosť o králiky si vyžaduje viac financií než by ste predpokladali. Keďže králik potrebuje každodennú starostlivosť, ako je nonstop prísun sena a každý deň čerstvá listová zelenina.

 

Pozor! Králiky sa nekŕmia zrnom! Pre nich to nie je prirodzená strava, teda krmivo, čo vidíte vo zverimexoch a online obchodoch je úplne nevhodné! Ich strava pozostáva zo sena a zeleniny, preto si vyžadujú každodennú starostlivosť. Okrem toho potrebujú aj hračky, podstielku, niečo na okusávanie a pod., aby si stimulovali mentálne zdravie.

4. ZAKRPATENÉ KRÁLIKY PATRIA MEDZI ZVIERATÁ, KTORÉ SÚ 

   FINANČNE NÁROČNEJŠIE.

Veľa ľudí láka na králikoch to, že sú to predsa klietkové zvieratá, teda jedna klietka nezaberie toľko miesta.

TOTO NIE JE PRAVDA!

Králiky potrebujú pohyb a voľný priestor na behanie. Z tohto dôvodu sú vhodné pre ľudí, ktorí im dokážu vyhradiť v izbe priestor, alebo im dovolia behať po celej izbe resp. dome či byte. Ak plánujete králiky s tým, že budú zavreté v klietke kým budete v práci, alebo v škole, toto zviera pre Vás NIE JE vhodné.

 

Králiky sa dajú veľmi jednoducho naučiť na používanie záchoda, teda klietku vôbec nepotrebujú. Ak predsa potrebujete králika niekam na noc zatvoriť, alebo si len niekam vybehnúť, tak mu klietku kúpiť môžete. Minimálny rozmer klietky na jedného králika je 120x60cm.  

 

5. KRÁLIKY POTREBUJÚ VÝBEH A NIE BYŤ ZATVORENÉ V KLIETKE.

6. KRÁLIKY NEMAJÚ RADI MAZNANIE A DVÍHANIE

Toto je veľmi kontroverzná téma. Hodne ľudí, Vám bude tvrdiť, že králiky sú na maznanie a vhodné k malým deťom. Nie je to tak.

 

Králiky majú v sebe zakorenený inštinkt, že sú korisťou pre iné zvieratá. Preto je to pre nich nepríjemné a až extrémne stresujúce, aj keď vedia, že im od nás reálne nebezpečenstvo nehrozí.

 

Králiky sa boja výšok, preto sa neradi dvíhajú. Ak chcete králiky s predstavou, že s Vami budú sedieť na gauči a pozerať filmy, alebo pre deti, aby mali čo maznať, tak pre Vás NIE JE vhodné zviera.

 

Interakcia s králikom by mala prebiehať na zemi, teda sadnite si a počkajte kým k Vám príde. Niektoré králiky si na Vás aj sadnú a môžete ich hladkať, ak Vám to dovolia. Nikdy nenúťte robiť králika to, čo nechce. Samozrejme, že králika môžete aj zdvihnúť, avšak len v prípadoch kedy je to nevyhnuté, napríklad premiestniť ho niekam, vziať na veterinu a pod. Nikdy nie za účelom maznania.

7. KRÁLIKY NIE SÚ VHODNÉ PRE MALÉ DETI!

Vzhľadom na fakt, že sa králiky neradi maznajú a dvíhajú (vysvetlené v bode 6), nie sú vhodné pre malé deti.

 

Ak chcete pre nich zaobstarať zviera, ktoré by takýto účel malo plniť, zvážte iný druh zvieraťa.

 

V bode 3 je vysvetlené, že králiky sa dožijú 8 a viac rokov. Deti nie sú ,,malý dospelý“. Ich život je viac živší, spontánnejší a menej vážny. Ak Vám dieťa sľubuje, že sa o králika bude starať, v tej chvíli to aj myslí vážne.

 

Avšak nezamieňajte si lásku k zvieraťu s úctou k zvieraťu, jeho potrebám a každodennej starostlivosti.

 

Opýtajte sa sami seba, je Vaše dieťa schopné vydržať každý deň 8 a viac rokov starať sa o králiky? Unáhlené rozhodnutia a nevedomosť spôsobí to, že králiky cca po 3 mesiacoch musia z domu preč, pretože dieťa stratilo záujem, alebo sa neuvážila náročnosť chovu.

Keďže má králik srsť, potrebuje neustály príjem sena a má podstielku, môže sa stať, že na niektorú z týchto vecí môžete mať alergiu. Pred zaobstaraním sa uistite, či naozaj nemáte alergiu. Nie vždy sa musí prejaviť hneď, preto to sledujte dlhodobejšie.

8. ALERGIA NA KRÁLIKY.

Toto správanie je pre nich prirodzené a nijak ich to neodnaučíte. Ak máte doma drahý, cenný nábytok a káble, králiky nie sú pre Vás vhodné.

9. KRÁLIKY OBHRÝZAJÚ VECI A HRABÚ.

10. KRÁLIKY ROBIA NEPORIADOK.

Aj keď sa králiky dajú naučiť na používanie záchoda, môže sa stať, že budú podstielku vyhadzovať. Podobne je to so senom, ktoré bude všade okolo držiaka na seno. Sem tam nájdete bobky aj mimo záchoda. V prípade ich srsti, je to ešte horšie. Chlpy budú všade a keď ho budete vyčesávať, ostane Vám toľko chlpov, že si z nich môžete poskladať ďalšieho králika.

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

bottom of page