
Zoznamovanie králikov
ZAKRPATENÉ KRÁLIKY SÚ SOCIÁLNE ZVIERATÁ!!!
NIE JEDEN, ALE MINIMÁLNE DVA.
Musíte si uvedomiť, že zakrpatený králik je sociálne založené zviera. To znamená, že potrebuje vo svojom živote kamaráta, rovnakého pohlavia (resp. sterilizované/kastrované iné pohlavie) a toho istého druhu, aby viedol kvalitný a šťastný život.
Chovať sociálne založené zvieratá osamote, je považované za kruté a za TÝRANIE.
Niektoré štáty toto opatrujú zákonmi, napríklad Švajčiarsko.
Divoké zajace alebo králiky žijú v skupinách cca 10 jedincov a niekedy sa spájajú do väčšej kolónie. Toto chovanie a potreba socializácie zostala uchovaná aj u domestikovaných králikov.
Chovateľ, ktorý Vám bude tvrdiť, že králik je spokojný aj sám, Vám podáva nepravdivé informácie a mali by ste uvážiť, či si od niekoho takého králika zaobstaráte. U králikov, ktoré sa chovajú osamote, sa vyskytujú poruchy správania a strádajú.
Pozor! Ani človek (ktorý venuje veľa času králikovi) nedokáže nahradiť prítomnosť iného králika.


ZAKRPATENÝ KRÁLIKY A MORČA? NIE!!!
Tu platí, že sociálne založený druh zvieraťa je spokojný s vlastným druhom. To, že niektoré druhy medzi sebou vychádzajú a dokážu spolu koexistovať, neznamená, že im to nahradí sociálnu interakciu, ktorú potrebujú. Zakrpatený králik je šťastný s iným králikom, morča s iným morčaťom.






Nasledujúci text Vám poskytne niekoľko tipov, ako úspešne zoznámiť králikov. Potom budú nasledovať jednotlivé kroky, ako pri zoznamovaní postupovať.
1. TIP - Ktoré pohlavie sa najľahšie zoznamuje?
Najľahšie sa zoznamujú samica sa samec s tým, že oba králiky sú vykastrované . Samozrejme, že je možné zoznámiť aj králiky rovnakého pohlavia, ale v takýchto prípadoch to býva o niečo komplikovanejšie.
POZOR! Zoznamovať nekastrované králiky prináša veľa rizík, nakoľko sú králiky dosť teritoriálne a agresívne. Kastráciou však môžete takýmto rizikám predísť a zoznamovanie bude o dosť jednoduchšie.
2. TIP - Čúram všade a bobkujem všade!
So značkovaním a bobkami kade-tade sa budete musieť zmieriť. Toto správanie je pri predzoznamovaní, zoznamovaní a aj po úspešnom zoznamovaní normálne. Jediné čo je možné ohľadom tohto poradiť, je veľa trpezlivosti.
3. TIP - Každé zoznamovanie je iné!
Myslite na to, že každé zoznamovanie môže byť iný, pretože každý králik je iný, má iné vlastnosti a inak sa chová. Niektoré kroky v zoznamovaní môžu trvať dlhšie, iné kratšie a niekedy sa budete musieť vrátiť aj o krok späť.
4. TIP - Neutrálne prostredie je nutné!
Zoznamovanie musí vždy prebiehať na neutrálnom území. Vždy sa uistite, či priestor kam ich spolu dávate, nenesie pachy jedného z králika. Toto môže spôsobiť to, že jeden králik bude výrazne dominantný voči druhému.
5. TIP - Zoznamujú sa králiky a nie Vy a králiky!
Myslite na to, že zoznamovanie prebieha medzi králikmi a nie medzi Vami a králikmi. Pri zoznamovaní zasahujete len v prípade, že králiky po sebe až moc útočia.
Vy sa nesmiete nachádzať v priestore, kde sa zoznamujú (ste mimo prepravky, klietky,vane, výbehu). Nesmiete ich hladkať a zasahovať medzi nich svojimi rukami.
Ak sa v zoznamovaní stupňuje agresivita, zasahujete buď rukami v rukaviciach, alebo smetným lopárom, ktorý je v takýchto prípadoch naozaj účinnejší. Taktiež Vás ochráni viac ako rukavice. Králiky nehladkajte ani v rukaviciach.
6. TIP - Dobré znamenia a chovanie sa králikov.
Veľa ľudí si myslí, že pri úspešnom zoznamovaní sa musia mať králiky hneď radi, oblizovať sa navzájom a túliť sa. Väčšinou to funguje tak, že takéhoto chovania sa v začiatkoch vôbec nedočkáte. Čo je teda normálnym chovaním v tejto fáze?
-
ignorovanie sa
-
čistenie seba, či navzájom
-
ležanie, prevaľovanie
-
otočenie sa zadkom k druhému
7. TIP - Zlé znamenia a chovanie sa králikov.
Ak zbadáte nasledovne vypísané správanie sa králikov, ktoré už viac eskaluje, je dobré sa vrátiť o krok späť do menšieho priestoru. Čo je teda agresívne chovanie?
-
neustále bitky
-
neustále hryzenie (až do krvi)
-
neustále naháňanie sa
-
príliš veľa agresie
8. TIP - Obskakovanie.
Aj napriek tomu, že máte vykastrované králiky, či už rovnakého pohlavia alebo rôzneho, je normálne, že sa budú obskakovať. Ide totiž o prejav dominancie. Jedine kedy by ste mali zasiahnuť, je situácia, keď králik obskakuje druhého spredu. Druhý králik ho totiž môže uhryznúť do jeho intímnych oblastí.
9. TIP - Čas medzi jednotlivými krokmi zoznamovania.
Z vlastných skúseností by som radila, aby každý jednotlivý krok trval minimálne aspoň 2 dni. Záleží od toho, ako to bude medzi králikmi prebiehať. Denne takisto aspoň 2x po 5 a viac minúť, až hodín.
10. TIP - Ako ukončiť zoznamovanie?
Nikdy neprerušujte akýkoľvek krok zoznamovania, keď králiky po sebe útočia. Vždy treba počkať, kým to prejde, prípadne zasiahnuť, ak je to moc agresívne. Zoznamovanie sa ukončuje vždy po dlhšom kľude a to z dôvodu, aby si králiky nespojovali zoznamovanie s negatívnym chovaním. V prípade, že na seba neustále útočia a naháňajú sa, je nutné ísť k krok späť do menšieho stresujúceho zoznamovania. Napr. ich potriasť v prepravke a keď sa budú túliť, tak ich oddeliť.
AKO ZOZNÁMIŤ KRÁLIKY - JEDNOTLIVÉ KROKY
1. KROK - Kastrácia
Ako už bolo spomenuté vyššie v prvom tipe, králiky je nutné pred zoznámením vykastrovať. Aj keď sa názor na kastráciu u viacero ľudí líši, prináša však veľa pozitívnych výsledkov.
Kastrácia predlžuje život králikov, hlavne u samíc pôsobí ako prevencia voči rakovine, či zápalom maternice a neprejavuje sa u nich falošná gravidita (faloška). Taktiež redukuje agresivitu u oboch pohlaví, čím sa mení aj správanie a redukuje hladinu hormónov.
Po kastrácii je nutné počkať aspoň 1 mesiac. Tento mesiac slúži najmä na regeneráciu po operácii. Hladina hormónov v tele králika, sa takisto približne po mesiaci zníži.
2. KROK - predzoznamovačka
Predtým ako králiky začnete zoznamovať osobne, je dobré ich zoznámiť ešte predtým prostredníctvom pachov. Toto môžete urobiť tak, že im navzájom vymeníte klietky, aby sa zoznámili s pachom druhého králika, alebo im napríklad vymeníte plyšové hračky, či záchody.
Predzoznamovanie je naozaj veľmi jednoduché. Či už vymeníte klietky, alebo hračky je už na Vás. Výmeny by mali prebiehať v intervaloch po niekoľko dní, minimálne však po 2 dňoch.
Ja osobne by som odporučila výmenu plyšákov, nakoľko aj králiky, ktoré žijú v osamote majú radi plyšových kamarátov. Každopádne akékoľvek agresívne a teritoriálne chovanie môže králik dopredu adresovať priamo plyšovému králikovi. Takto sa aspoň vybúri na plyšovej hračke a Vy môžete odpozorovať jeho reakcie a na základe toho si naplánovať zoznamovanie.
3. KROK - Zoznamovanie
Samotné zoznamovanie prebieha v niekoľkých nasledujúcich fázach.
1. Fáza - Stresové zoznamovanie a malý priestor
-
Na prvý pohľad sa to môže zdať troška neadekvátne. Avšak u veľa králikov to naozaj zaberá a samozrejme pri tomto type zoznamovaní sa im nespôsobuje veľký stres. Cieľom je dosiahnuť len takú stresovú situáciu, aby sa králiky trošku báli a to viedlo ku vzájomnému túleniu. Takéto stresujúce situácie viete jednoducho na simulovať doma. Malý priestor môže predstavovať napríklad prepravka, malý vandlík a pod.
-
Stresovú situáciu dosiahnete napr. spustením práčky, sušičky, umývačky, vysávača alebo niečoho iného, čo má vydáva obdobné zvuky. Tieto zvyky sú pre niektoré králiky nepríjemné a dosiahnete tak cieľového správania sa králikov – túlenie.
-
Iný spôsob je aj cesta autom v prepravke (uistite sa, či je dobre vyčistená a nenesie pachy len jedného z králikov, priestor musí byť vždy neutrálny). Ak máte auto a vôľu, môžete králiky dať do prepravky a povoziť sa s nimi. Vozenie v aute, je pre väčšinu králikov stresujúce a vyvoláte tak cielené chovanie – túlenie sa.
-
Prípadne môžete prepravku jemne kolísať v ruke, zdvíhať ju a triasť (ovšem nie moc) do strán. Takto by ste mali docieliť rovnaké správanie – túlenie sa.
2. Fáza - Stresové zoznamovanie a stredný priestor
-
Ak stresové zoznamovanie v malom priestore prebieha bez problémov, môžete králiky premiestniť do vane, či sprchového kútu. Šmykľavý povrch vane pôsobí na králiky stresujúco a zároveň majú viac miesta na zoznamovanie. Výhoda vane, či sprchového kútu je, že sa to ľahko umýva, keďže je pri zoznamovaní normálne, že značkujú a bobkujú kade-tade.
3. Fáza - Väčší priestor
-
V tomto prípade už nie je nutné používať stres ako faktor zbližovania. Vyhraďte menšiu ohrádku, kde budú záchody, seno, voda a jedlo a pokračujte v zoznamovaní. Tento priestor musí byť taktiež neutrálny.
4. Fáza - Prenocovanie a cementová fáza
-
Ak doteraz boli všetky kroky a fázy úspešné, môžete králiky spolu nechať prenocovať. Táto fáza u mňa prebiehala tak, že som spala v tej istej miestnosti. Je to z toho dôvodu, že ak by sa niečo dialo, počula by som to a mohla tak zasiahnuť. Cementová fáza sa volá preto, že ich vzájomné vzťahy dostatočne upevníte na to, aby mohli spolu fungovať v novej spoločnej ohrádke.
4. KROK - Zväčšovanie ohrádky do fináalnej podoby
V tomto kroku postupne v intervaloch zväčšujete ich spoločný priestor do finálnej podoby.