
Suchá a čerstvá strava
Strava u zakrpatených králikov je naozaj rôznorodá. Nasledujúce informácie budú o strave pre králikov, ktoré majú vek viac ako 6 mesiacov a sú po zdravotnej stránke zdravé, nemajú genetické vady a problémy s trávením.
Pre lepší prehľad si rozdelíme stravu do 2 základných skupín. Obe skupiny sú rovnako dôležité a ani jedna by nemala byť vynechaná zo stravy králikov. Jedná sa o SUCHÚ STRAVU a ČERSTVÚ STRAVU.
SUCHÁ STRAVA

95% seno
5% bezzrnné pelety
ČESRTVÁ STRAVA

75% listová zelenina
15% koreňová zelenina
10% ovocie
SUCHÁ STRAVA - SENO
Seno tvorí veľmi dôležitú časť stravy králikov a preto by malo byť NONSTOP k dispozícií. Väčšina sena by mala byť zo sušenej trávy, ktoré obsahuje vitamíny A a D, proteín, vápnik a potrebné živiny.

INOU ALTERNATÍVOU
-
seno s obsahom timotejky lúčnej
-
seno s obsahom reznačky laločnatej
-
seno s obsahom stoklasu obilného
-
ovsené seno
Dôležité!!!
Pozor! Seno pre králiky od 6 mesiacov by NEMALO obsahovať alfalfa (lucernu siatu), ktorá obsahuje až príliš vápnika a z toho dôvodu je v strave králikov nepotrebná. Králiky, ktoré majú nábeh na močové/obličkové kamene, nesmú mať seno s obsahom alfalfa. Nekupujte seno, ktoré nemá napísané, čo obsahuje. Viac o vhodnom a nevhodnom sene v ďalšom článku.
Viac o strave králikov, ktoré majú problémy s močovými/obličkovými kameňmi nájdete tu:
PREČO JE SENO TAK DÔLEŽITÉ?
Seno v strave králikov ovplyvňuje ich tráviaci trakt a zuby. Požívaním sena si králiky brúsia zuby a posúvajú potravu v tráviacom trakte. Králiky by mali jesť seno každý deň!!!
SUCHÁ STRAVA - BEZZRNNÉ PELETY
Bezzrné pelety nie sú pre králiky nutné. Ak ich stravujete správne, všetky potrebné živiny majú v sene a čerstvej strave. Ak chcete podávať aj pelety, preštudujte si ich obsah. Podobne ako pri sene, pelety by NEMALI obsahovať alfalfa (lucernu siatu) a ZRNÁ. POZOR!!! Zrná do stravy králikov nepatria. Aj napriek tomu nájdete v obchodných reťazcov takéto krmivo. Toto krmivo pre králiky NIE JE VHODNÉ. Viac o vhodných a nevhodných peletách v ďalšom článku.
SPRÁVNE DÁVKOVANIE
1 polievková lyžica na 1 kg hmotnosti králika.
Najprv podávajte čerstvú zeleninu, až potom pelety, keďže sa nejedná o hlavný zdroj potravy.
KRMIVO, KTORÉ OBSAHUJE ZRNÁ, JE PRE KRÁLIKY ÚPLNE NEVHODNÉ!!!!!!



ČERSTVÁ STRAVA - LISTOVÁ A KOREŇOVÁ ZELENINA, OVOCIE
Veľmi dôležitá je čerstvá strava, pretože prostredníctvom nej dodávate králikom potrebné živiny. Taktiež obsahujú nejakú tú vodu navyše, čo prospieva funkcii močové ústrojenstva.
Čerstvú stravu môžeme ďalšej rozdeliť na tri skupiny. Rozdelenie zeleniny do skupín má svoje dôvody. Rozdelenie listovej zeleniny záleží od obsahu alkoloidov a vápnika. Obsah koreňovej zeleniny a ovocia je zas ovplyvnený najmä množstvom cukrov, ale aj vápnika. Vysvetlenie rozdelenia je uvedené nižšie.
SPRÁVNE DÁVKOVANIE
lISTOVÁ ZELENINA
-
tvorí až 75% z čerstvej stravy
-
vyberie sa 1 z prvej skupiny listovej zeleniny a 2 z druhej skupiny listovej zeleniny
-
1 pohár (2,5 dcl) na 1 kg hmotnosti králika
-
Nekŕmte králika stále tými istými listovými zeleninami. Ideálne je po ich týždni vymeniť a striedať ich. Králikom tak zabezpečíte pestrú stravu a rôzne živiny.
OVOCIE
-
tvorí až 10% z čerstvej stravy
-
1 ČAJOVÁ lyžička na 1 kg hmotnosti králika
-
Ovocie vzhľadom na vyšší podiel cukru podávajte cca 2x do týždňa. Pozor!!! Sušené ovocie obsahuje až 3x viac cukru.
LISTOVÁ ZELENINA
1. SKUPINA
-
cviklové listy
-
horčicové listy
-
listy s reďkovky
-
mangold
-
petržlenová vňať
-
špenát
2. SKUPINA
-
bazalka
-
Bok Choy - čínska kapusta
-
borák lekársky
-
čakanka
-
endive - čakenka listová
-
escarole
-
fenikel
-
frisée šalát
-
kapusta - všetky druhy
-
kôpor
-
koriander
-
listy z bielej redkvičky
-
malinové listy
-
mäta
-
mrkvová vňať
-
púpavové listy
-
pýr
-
rímsky šalát
-
rukola
-
šalát - červený a zelený
-
uhorkové listy
-
valeriánka poľná -poľníček nepravý
-
žerucha siata
KOREŇOVÁ
ZELENINA
-
brokolica
-
čínske hrachové struky
-
cuketa
-
jedlé kvety (ruža, žerucha, fialka, ibištek)
-
mrkva
-
ružičkový kel
-
tekvica
-
zeleninová paprika
-
zeler
OVOCIE
-
ananás (bez kôrky)
-
banán (bez šupky)
-
broskyňa
-
čerešne (bez stopky, bez kôstky)
-
čučoriedky
-
hruška (bez stonky, bez semien)
-
karambola
-
kivi
-
malina
-
mango (bez kôstky)
-
marhuľa (bez kôstky)
-
melón (môže aj kôrka aj semená)
-
nektarínka (bez kôstky)
-
papája
-
ríbezle
-
slivka (bez stonky, bez kôstky)
KOREŇOVÁ ZELENINA
-
tvorí až 15% z čerstvej stravy
-
1 POLIEVKOVÁ lyžica na 1 kg hmotnosti králika
-
Koreňová zelenina sa môže podávať každý deň.
OTÁZKY A VYSVETLENIA
1. Prečo je strava králikov rozdelená do skupín. Čo sú to alkaloidy?
Veľa rastlín v prírode obsahuje chemické látky nazvané alkaloidy. Jedná sa o slabé toxíny, slúžiace ako ochrana rastlín. Medzi ne patrí aj tkz. kyselina šťavelová, alebo kyselina ethandiová, ktorá je organického pôvodu. Nachádza sa skoro v každom ovocí a zelenine. V súvislosti s králikmi sa často hovorí práve o tejto kyseline a jej toxicite. Kyselina šťavelová nie je toxická ani pre ľudí a ani pre králiky, ak sa podáva v malom množstve. Väčšina čerstvej zeleniny, ktorú podávate králikom obsahuje nulové až malé množstvo tejto kyseliny. Jej množstvo v rastline/zelenine/ovocí závisí aj od vonkajších faktorov. Väčšie množstvo kyseliny šťavelovej obsahuje napr. petržlen, horčicové listy a špenát. Preto sú zaradené do prvej skupiny listovej zeleniny. Následok vyššieho požívania kyseliny štavelovej je mravčenie kože a úst, a z dlhodobého hľadiska to môže viesť až k poškodeniu obličiek.
2. Prečo nemôžu králiky jesť veľa ovocia?
Ovocie obsahuje veľa cukru. Príliš veľa cukru v strave králikov môže viesť k nadmernej hmotnosti a poruche tráviaceho traktu.
3. Prečo králiky nemôžu jesť zrno? Plynatosť u králikov.
Tráviaci trakt králikov je rozdielný, než je u ľudí. Strava, ktorá spôsobí plynatosť u ľudí, nemusí spôsobovať plynatosť u králikov. Problémy v tráviacom trakte králikov robí najmä strava, ktorá obsahuje väčšie množstvo škrobu a cukrov. Takáto strava mení hladinu pH v slepom čreve králikov a môže spôsobiť závažné problémy. Medzi takúto stravu patrí napríklad zrno – dôvod prečo králiky majú mať bezzrnné pelety, strukoviny – hrach, fazuľa apod. Taktiež často podávaná zelenina s vysokým obsahom škrobu a cukru má rovnaký nepriaznivý dopad na tráviaci trakt králikov ako je zrno, alebo strukoviny.
4. Môže niektorá zelenina spôsobiť zväčšenie štítnej žľazy u králikov?
Jedná sa o zeleninu, ktorá patrí do skupiny kapusty a brokolice. V tomto prípade to neplatí, keďže králiky majú iný tráviaci trakt ako ľudia. Aby došlo k nejakej zmene v krvi, musel by sa králik niekoľko týždňov výlučne stravovať len takouto stravou. Pri podávaní stravy králikom si nad týmto nemusíte lámať hlavu.
5. Je nutné podávať králikom extra vitamín C a A?
Králiky si vitamín C vytvárajú sami vo svojom tele, na rozdiel od ľudí, ktorí ho musia prijímať prostredníctvom potravy.
Vitamín A taktiež nie je nutné podávať a dbať na to, aby čerstvá strava obsahovala jeho dostatok. Vitamín A je už bohato obsiahnutí v sene. Jeden z dôvodov prečo je seno pre králikov VEĽMI dôležité.