
Vybavenie klietky
Ak ste sa rozhodli, akú klietku/terárium pre svojho škrečka chcete, tak ju bude nutné zariadiť. Aby sa škrečok cítil pohodlne vo svojom novom domove, bude potrebovať nasledovné základné veci:
NEVHODNÁ PODSTIELKA
PREČO ?
Piliny s vôňou sú častou voľbou, pretože prijemné voňajú a podľa ľudí tak eliminujú zápach, alebo odďaľujú čistenie klietky. Avšak musíte si uvedomiť, že príjemné je to len pre nás ľudí, nie však pre Vášho škrečka. On to musí dýchať celý deň, vlastne dni.
Tieto piliny spôsobujú problémy s dýchaním, čím vlastne škrečkovi len škodíte.
Cédrové drevo, drevo z borovice a následne piliny, ktoré z nich vyrábajú, obsahujú toxické fenoly a kyseliny, ktoré túto vôňu spôsobujú.
Tieto sa často používajú v sprejoch na parazity a dezinfekčných prostriedkoch. Takže keď škrečok žije na týchto pilinách, dýcha tieto fenoly každý deň.
Škodlivé látky sa tak dostávajú do dýchacieho ústrojenstva a následne do krvi.
1. PODSTIELKA
V tomto prípade je nutné uvážiť, že nie každá podstielka je pre škrečka dobrá, aj napriek tomu, že na obale škrečka zobrazujú.
VHODNÁ PODSTIELKA






Škrečok sa rád zahrabáva, nemusí však každý, avšak pre tento prípad je nutné, aby podstielky bolo približne 15 cm. To mu dostačí na to, aby sa mohol zahrabať. Nie je nutné, aby týchto 15 cm bolo všade. Stačí si vyčleniť časť klietky, oddeliť ju a tam nasypať viac podstielky. V prípade ak uvažujete nad klietkou s plastovým dnom, uistite sa, že je dostatočne vysoké na to, aby Ste tam mohli dať aj viac podstielky.
-
piliny z osiky/topoľa
-
papierová podstielka
-
konopná podstielka




-
piliny z borovice
-
piliny z cédrového dreva
-
mäkké drevené piliny
-
podstielky s vôňou
Dôležité!!!
-
Koliesko na behanie musí mať zakrytú celú plochu na behanie. To znamená, že na nej nesmú byť medzery, do ktorých si škrečok môže ľahko zachytiť nohu a následne si ju zlomiť.
-
Taktiež neustálym používaním mu môžu na nohe vzniknúť otlaky (anglický názov ,,bumble foot").
VHODNÉ KOLIESKO
-
priemer je cca 28 cm
-
plocha na behanie je bez medzier
-
celoplastové/celé drevené
-
vydáva tichší zvuk






NEVHODNÉ KOLIESKO
-
priemer menej ako 22 cm (menšie sýrske škrečky nemusia mať presne 28 cm)
-
plocha na behanie je z pletiva
-
plocha na behanie je z mreží
-
vydáva hlasitý zvuk
-
vŕzga




2. KOLIESKO NA BEHANIE
Určite najdôležitejšou vecou u škrečka v klietke je koliesko. Dôležitá je však veľkosť. Aj keď je škrečok relatívne malé zviera, sýrsky škrečok potrebuje väčšie koliesko.
Aký je teda vhodný priemer kolieska?
cca 28 cm
PREČO ?
Tento priemer je ideálny preto, lebo keď škrečok behá, neprehýba sa mu chrbát. Z dlhodobého hľadiska si nemôže poškodiť chrbticu.
3. NAPÁJAČKA NA VODU
Treťou zásadnou vecou je napájačka na vodu. Existujú rôzne druhy a veľkosti. Tu výber záleží na vašom usúdení. Či preferujete plastové, alebo sklenené. Výber závisí aj na tom, či máte klietku alebo terárium. V teráriu ju môžete zavesiť, alebo kúpiť držiak závesný alebo stojaci. Napájačka by nemala byť však úplne malá, aby v nej voda rýchlo nedošla alebo neodkvapkala. Ja osobne preferujem sklenené napájačky, vo vnútri s plastovou mrkvičkou, ktorá vám ukáže koľko vody v napájačke ešte je.

Vo vnútri má mrkvičku, ktorá Vám ukáže hladinu vodu v napájačke.


Je možné ju zavesiť zhora, vhodná do terária/akvária.
4. MISKA NA KRMIVO
Miska na jedlo pre sýrskeho škrečka, by mala byť trošku väčšia, aj keď je to malé zviera. Dôvod je úplne jednoduchý. Škrečky totiž radi sedia v miske a jedia :D Pri výbere misky teda myslite na tento zábavný fakt.
5. DOMČEK ALEBO ÚKRYT
Škrečky majú radi svoje súkromie a to najmä cez deň, kedy spia. Ideálnou voľbou je domček, či už plastový, alebo drevený. Pri výbere myslite na to, že musí mať adekvátnu veľkosť, keďže sýrsky škrečok je o niečo väčší. Niekedy sa môže stať, že ho ani používať nebude a radšej sa zahrabe (myslite na viac podstielky).








6. HRAČKY ALEBO DOPLNKY
Aby sa škrečok nenudil, dajte mu do klietky pár hračiek. Aké to budú, to záleží od Vás. Môže to byť napríklad tunel, preliezky a pod.














7. OBŽUVÁTKA
Keďže je škrečok hlodavec, rád veci obhrýza. Môžete mu tam dať drevené veci, ktoré nájdete v chovateľských potrebách alebo aj konár zo stromu (ovocného a chemicky neošetrovaného). Nie však každý škrečok musí byť obhryzávač a tieto veci ho jednoducho nebudú zaujímať. V tomto prípade zvoľte niečo voňavé (tyčinky pre hlodavce a pod.). Nepoužívať však často, nie je to náhrada za normálny jedálniček.




















Okrem základných vecí, ktoré sú spomenuté vyššie, môžete škrečkovi klietku ešte viac obohatiť.
1. TOALETA
Toaleta pre škrečka funguje veľmi dobre, keďže škrečok chodí na cikať len na jedno miesto a to do jedného rohu. V tomto prípade je dobrá rohová toaleta, ktorú naplníte napríklad pieskom pre činčily, alebo sterilizovaným pieskom pre deti. Musíte s však uvedomiť, že škrečok bobkuje všade, najmä tam kde spí. Toto nijak neovplyvníte.






2. KÚPACÍ PIESOK
Aj škrečok sa sem tam rád vyšúľa v piesku. Na toto je ideálny piesok pre činčily, alebo piesok pre deti. Stačí mu dať väčšiu misku (keramickú, plastovú), kde piesok nasypete a uvidíte, či si tam škrečok pôjde posedieť.






3. POSCHODIA
Ak chcete, aby mal škrečok ešte viac priestoru na behanie, môžete mu zaobstarať poschodie. Dávajte však pozor, aby nebolo moc vysoké. Takéto poschodie sa dá kúpiť buď v obchode, alebo si ho môžete vyrobiť sami (z dreva, plastových zakladačov, kartónu).





